World War 2
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
KezdőlapKezdőlap  Legutóbbi képekLegutóbbi képek  KeresésKeresés  RegisztrációRegisztráció  BelépésBelépés  

 

 Waffen SS tudnivalók

Go down 
SzerzőÜzenet
Dexantreal
Admin



Hozzászólások száma : 159
Join date : 2011. Sep. 18.

Waffen SS tudnivalók Empty
TémanyitásTárgy: Waffen SS tudnivalók   Waffen SS tudnivalók EmptyVas. Szept. 18, 2011 9:27 am

I./1. A bajtárs,bajtársiasság szavak tisztázása a német etimológiai szótár segítségével

Kameradschaft (olasz camerata=Kammergemeinschaft)
A bajtársiasság eredeti jelentésében olyan emberek közötti viszonyt jelent, amely nélkülöz mindenféle szexuális kapcsolatot, s annak szándékát, és érzetét. A barátság egyik válfaja, túlnyomórészt férfiak között alakul ki. A szó jelentése Németországban a huszadik század közepéig már sok tekintetben kibővült, köszönhetően annak, hogy más viszonyokat is magába foglal (osztály,sport, egyesület, iskola bajtársias közösségek tagjainak viszonyát). Ezenfelül a bajtársiasság katonai közösségi szellemet is jelent, kiváltképp kötelességet, odaadást feltételez minden katona, és minden bajtárs iránt bármilyen körülmények között is, beleértve az életveszélyes helyzeteket is.

Vannak szavak, melyek szoros összefüggésben vannak a tárgyalt kifejezéssel:
-"Gehorsams" (engedelmesség)
-Duzen(tegeződés)
-Genosse(Kampfgenosse, Eidesgenosse)-társ, cimbora, kenyeres
I./2.: Előszó:

Mint ismeretes a barátságnak többféle módozata létezik, ezek közül az egyik típus a bajtársiasság,ez a korabeli Németországban meglehetősen meghatározó, ami kihatott a mindennapi élet szinte bármelyik részére. Hű prezentálása több szervezeten, mozgalmon, és intézményen keresztül lehetséges, én a Waffen-SS hadosztályai és a Hitlerjugend, mint ifjúsági szervezet, és mozgalom, illetve-majd később-12.SS-páncéloshadosztály segítségével fogom bemutatni, s a könnyebb illusztrálás végett belehelyezem széles történelmi kontextusba.

II. Történelmi előzmények
II./1.: Nehézségek

Itt leszögezném, hogy a Waffen-SS hű leírásával mindig nehéz dolga van az embernek, -főleg Németországban és hazánkban-a milliónyi hazugság, amik a legtöbbek számára sokkal több lett, mint, ami:polgárpukkasztó triviális provokáció. Az emberek már 60 éve csak a vérvörös gyűlölettel áthatott történelmi munkáknak még a legjobb jóindulattal sem nevezhető askenázi firkálmányokból tájékozódhattak. Munkánk mégsem lehetetlen, hála a német nemzeti önérzetnek, ami az elmúlt évtizedben számtalan jó munkát adott ki e nagyszerű szervezetről, megelégedvén a sok hazugságot, féktelen gyűlöletet, ami teljesen eltorzította a valóságot, s nem engedte, hogy az emberek hiteles képet kaphassanak a huszadik század legnagyobb elitgárdájáról.

II./2.: Waffen-SS

Hogy megérthessük miért ütött el az SS a reguláris hadseregektől, a hétköznapi dolgokban is, ahhoz történelmi ismeretek szükségeletetnek.
A katonák ,altisztek és a tisztek között kiváló bajtársi viszony alakult ki, és ez kölcsönös tisztelettel párosult. A későbbiekben felállított Waffen-SS bajtársi közösségének szellemisége már a kezdetekben a legapróbb részletekben megnyilvánult. Köztudott a Wehrmacht katonáinak a lopások megelőzése végett előírás volt, hogy be kellett zárni a szekrényeiket. Heinrich Himmler SS-Reichsführer katonáinál ez szigorúan tilos volt. A lopások ritkán előforduló dolgok voltak, s ezeket mindig az alakulat belügyének tartották, tehát az esetleges eljárásokat külső hatóságok bevonása nélkül bonyolították le.
Mivel a kezdeti időszakokban a Leibstandarte jelentette a Waffen-SS-t, -amit akkor még nem is így neveztek-sok helyütt erre a hadosztályra fogok támaszkodni.
Az étkezés is másképp, más atmoszférában zajlott, mint a reguláris alakulatoknál. Nem ritkán előfordult, hogy maga Josef „Sepp” Dietrich SS-Oberstgruppenführer und Generaloberst der Waffen-SS is katonáival étkezett, nem pedig a tiszti étkezdében, ahogy szokás volt a Wehrmacht ily magasrangú tisztei körében: allűr úgy fogalmazni, hogy a közszellem sokkal demokratikusabb volt, mint a porosz katonai tradíciókon alapuló vaskalapos, osztályrendre épülő szemlélettől, ami a Wehrmacht-ot jellemezte. Ezeknek a hagyományoktól elütő dolgoknak a megértéséhez vissza kell mennünk egészen az első világháborúig. A tisztek és a katonák közötti társadalmi és szakmai falak lebontása itt, ebben az időszakban kezdődött meg, mégpedig a német rohamosztagosoknál(Sturmabteilungen),melyek számottevően különböztek a regiment egyéb elemétől. Lévén, hogy a többiekhez képest ők jelentették az elitet sokszor a „kívülállókkal” egyfajta felsőbbrendűségi érzetük miatt arrogánsak voltak, de egyforma nézetük őket eggyé kovácsolta legyenek bár magasabb rangú tisztek, vagy csupán altisztek, mert nem a rang számított náluk,„Kamerad”-oknál.Több privilégiumot is élveztek a rohamosztagosok, amit mások kritizáltak, s olykor hevesen támadták annak szükségességét, s jogosságát(jobb fejadagok, lövészárok-háborúk alóli felmentés, több pihenő, és eltáv). A katonákat ez is eggyé kovácsolta és csak szemügyre kell venni a Wafffen-SS hadosztályok szereplését az oroszországi harcmezőkön s rögtön szembetűnő az embernek, hogy ez a merőben forradalmi szemlélet semmiféleképp nem nevezhető rossz húzásnak.
A Leibstandarte-SS Adolf Hitler (a továbbiakban LSSAH) újoncai már az első napjuktól kezdve, amit az egységükkel töltöttek érezhették a harcosok közti egyenlőséget. A német hazafiaknak a Waffen-SS feudális előjogoktól független életpálya lehetőségét nyújtotta.
James Lucas és Matthew Cooper azt írta az LSSAH-ról:
„1938 előtt az SS-tisztjelöltek 40%-a mindössze általános iskolai végzettséggel rendelkezett. A fegyveres erők tisztjeinek 49%-a katonacsaládból származott,az SS-VT-nél ez az arány midössze öt százalék. A Wehrmachtnál mindössze 2% volt paraszti származású, az SS-VT parancsnokainak 90%-a viszont vidéken nőtt fel.”
Ez is egy illusztris példa arra, hogy a Waffen-SS elutasította a régi(feudálkapitalista) világ származási-, s napjaink finánckapitakista pénz-arisztokráciáját: nem az volt a fontos, hogy honnan jött az érintett, s mivel,hanem, hogy ő, mint olyan mit képviselt. ezért is volt az, hogy az SS-harcosok nagyon sok mindenben alapjaiban is megegyeztek így tudott kialakulni ez a bajtársi lét közöttük, alacsony származású hadfik között.
Tekintettel arra, hogy a katonáknak meg kellett ismerkedniüka nemzetiszocializmus eszméivel, és a faji kiválasztódás (eugenika) alapjaival: az ifjú önkénteseknek (Freiwillige) az ideológia jelentette az alapot. Erről az alakulat egyik állandó kiképzőtisztje így foglalt állást:
„Fő célunk a LSSAH felkészítése, hogy ideológiai harcokban bármikor a rendszer ütőképes csapata lehessen. Ne ismerjen el más kötelességet, csak amivel a Führernek és parancsainak tartozik…Így kell felhasználnunk az időt…hogy eggyé kovácsoljuk és a Führer erős fegyverévé tegyük a LSSAH egységeit.”
Ezen ismeretek fényében már nem meglepő,hogy az egymással igencsak jó viszonyt ápoló katonáknak megadtak minden lehetőséget a bajtársiasság jegyében: fontos szerepet járszott ebben a zene. Az ezred zenekarát 1933 augusztusában alapították, igazgatója Hermann Müller-John SS-Hauptsturmführer, aki megkapta a LSSAH-Obermusikmeister titulust is.

Michael Wittmann a II. világháború legsikeresebb harckocsizó ásza és egyik legkarizmatikusabb egyénisége volt. Az általa megsemmisített 138 tank és 132 löveg minden idők legkiválóbb teljesítménye. (Egyes források 141 tankot említenek.) A Leibstandartenél szolgált!
Vissza az elejére Go down
Dexantreal
Admin



Hozzászólások száma : 159
Join date : 2011. Sep. 18.

Waffen SS tudnivalók Empty
TémanyitásTárgy: Re: Waffen SS tudnivalók   Waffen SS tudnivalók EmptyVas. Szept. 18, 2011 9:28 am

III. Hitlerjugend

III./1. Előzmények,kezdetek

Németország már a nemzetiszocialista éra előtt is gazdag hagyományokkal rendelkezett a az ifjúsági szervezetek terén. Említésre méltó a Pfadfinderek(cserkészek) évtizedes hagyománnyal büszkélkedő csoport, akik mindenekelőtt a barátságra és a tábortűzi bajtársisságra fektették a hangsúlyt. Adolf Hitler kancellárként 1933-ban bejelentette, hogy egy olyan államot kíván létrehozni, amely fegyelmen, és engedelmességen alapszik, s ebben a későbbi Führer kiváltképp nagy feladatot szánt a német ifjúságnak.A Vezér jelmondata:”Akié az ifjúság,azé a jövő”. A weimari köztársaság idején a politikai és utcai harcok mindennaposak voltak, és ezek a szavak a hazug frázisoktól megcsömörlött ifjúságnak új erőt adtak,mert már volt miért-s kiért-harcolniuk.
Már az első világháború idején is megjelenik a nacionalizmus,ami mint valami borostyán úgy burjánzott,s gyógyította a fiatal németek lelkét,s az utolsó években sok ezer középiskolás az érettségit sem várta meg,hogy harcolhasson Németországért az arcvonalakban. Ezek a nacionalista lelkesedéstől teljesen áthatott patrióták ugyanúgy vélekedhettek, mint Walter Flex:”Kemény és elszánt nemzeti idealizmusra van szükségünk, amely minden áldozatra felkészít.”
A németek fiatalabb generációja, oly sok európai nép fiaival egyetemben, megvetette az üres frázisaikat csak ismétlő jobb-vagy baloldali politikusokat, s ez vezetett a későbbi Hitlerjugend értékeihez valamelyest már hasonló nemzeti idealista szervezet, a Wandervogel(vándormadár) megalakulásához. A természetbe való visszavágyódás, a materializmus elutasítása, s az ipari forradalmak előtti életet tartották maguk előtt kívánatosnak, s egymás között a „Heil”(Éljen) köszöntek.
1913-ban került sor a lipcsei „népek” csatájának centenáriumi ünnepségére, ahol a Wandervogel, és más szervezet is képviseltette magát a Bündische Jugend zászlaja alatt. Mindenféle nézetű csoportok verődtek itt össze, s az október 11-i ifjúsági fesztiválon a Kasseltől délre található Hohe Meissner hegyen gyűltek össze több egyetem hallgatói, hisz az ősi regék szerint itt élt Holle anyó, a havazások előidézője. Itt az egyik felszólaló így szólt: ”A szabad német ifjúság eltökélt szándéka, hogy felelősségteljesen, az igazság belső szavára hallgatva alakítsa a saját életét. A belső szabadság védelmére egyesítjük erőinket. ” A Wandervogel mozgalom szép számmal képviseltette magát a háborúban, tiszta hazaszeretetből álltak be a lövészárkok mögé, ültek az első Panzerekbe, és harcoltak a materializmus, és a tőkés bürokrácia elsöpréséért. A német ifjak gigászi harcát az első világháborúban misem példázza jobban, mint a Langemarck körüli küzdelmek. Flandriában a német haderő negyedik hadseregének XXXVI.hadteste parancsot kapott arra, hogy fogalalja el Langemarck falvát. A kiszögellés teljes kudarccal végződött, s a hadtest az utosó katonáig megsemmisült, manapság is láthatja a kiváncsi ember, ha ott jár,a hadtest többnyire ifjú önkéntesekből álló katonáinak sírjait a hatalmas tömegsírban. A történet ezenfelül azért roppant érdekes, mert a legenda szerint a langemarcki csata egy kaotikus pillanatában felhangzott a német nemzeti himnusz, a Deutschland über alles, s nem sokkal később az angolok gápágyúit is túlénekelték a halálos kelepcébe kerülő, de az utolsó golyóig harcoló katonák. Ekkor a szanitécek, és a hordágyvívők megpróbálták elszállítani a súlyos sérülteket, és halottakat, miközben a katonák csak énekeltek egy emberként, s csak akkor hagyták abba,a mikor újabb rohamot indítottak. Mindent egybevetve a Wandervogel mozgalom a német történelem egyik legnagyobb hatású ifjúsági organizációjának számít, hisz az általuk képviselt értékeket vitték tovább a Bündische Jugend híres történelmi neveket választó csoportosulásai is,mint például a Tannenberg,a Hindenburg, a Bismarck, és a Scharnhorst is, és témánk szempontjából azért érdekes mindez, mert az eddig felsorolt szervezetek mind hatottak kisebb-nagyobb mértékben a német história valahavolt legnagyobb, és legkomplexebb ifjúsági alakulatára, a Hitlerjugendre. Ilyen dolgok voltak például,hogy a tagok szívesen hordtak egyenruhákat, azonos fazonú nadrágokat, azonos(elsősorban barett) sapkát, s egyedi jelvényeket, és zászlókat készítettek. A müncheni sörpuccs idején Gustav Adolf Lenk vezette a Jugendbundot, az SA ifjúsági szervezetét, de hamarosan méltó vetélytárssal került szembe, Kurt Guberrel, s az általa létrehozott Grossdeutsche Jugendbewegung-gal (Nagynémet Ifjúsági Mozgalom, GDJB).A harcból végülis Gruber jött ki győztesen, s 1926.júliusában a második Reichsparteitag(birodalmi pártnap) alkalmával név változtatáson ment keresztül a szervezet, s így már el is jutottunk a Hitlerjugend megalakulásához. Ezután Kurt Grubert kinevezték Németország és Ausztria ifjúsági ügyekért felelős birodalmi vezetőjévé (Reichsführer). Nem bizonyult hosszú életünek a Hitlerjugend, és Gruber frigye, s menesztése után Adolf Hitler Führer új rendeletében megszabta,hogy a Reichsjugendführer hivatalát a Legfelső SA-Parancsnokság keretén belül kell felállítani. S a birodalmi ifjúsági vezető posztra Baldur von Schirachot nevezte ki a Vezér, akit nem sokkal ezután még grandiózusabb címmel ajándékoz meg: Jugengführer des Deutschen Reiches. Ezután ifjúsági szervezet már csak az ő engedélyével jöhetett létre, s ekkoriban a hivatalos politikát, a Gleichstellung (egybeállítás) szelleme uralta, vagyis ugyanúgy,mint a népet,annak egy szeletét,az ifjúságot is egységesíteni akarták a nemzetiszocialisták.A Hitlerjugend történetében ez egy igen meghatározó, sorsfordító időszak, hiszen ekkor kristályosodik ki csak igazán, hogy ez az apparátus túl azon, hogy a hagyományosnak számító nemzeti szervezetekhez hasonul, azokon túl is mutat, még pedig abban,hogy ebben az időszakban a mozgalom egyre inkább militánssá válik, katonai jelleget ölt.
A HJ tagjainak igazhitű nemzeti szocialistává válását már a szervezet „felkészítő iskolájában” a Deutsches Jungvolkban kezdetét veszi.
A Jungvolkban egy Pimpf (a kölyök osztrák megnevezése) a hagyományostól arányaiban eltérő oktatásban, és nevelésben részesült. A lelkes gyermekek első ünnepi tőrüket, akkor kapták meg, miután a nemzetiszocialista eszmerendszer alapvető elveivel tisztában voltak, s elsajátították a Horst Wessel Liedet (a nemzetiszocializmus egyik legnagyobb mártírja által írt gyönyörűséges mestermunka, mely ebben az időszakban Németország második nemzeti himnuszaként funkciónált.)
A bajtársi közösséget kialakítani szándékozó urak a Pimpfeknek megadták a lehetőséget arra, hogy már kiskorúként elsajátítsák a harcjátékok alapjait, és megtanuljanak spórolni is.
Maga a Hitlerjugend egy végtelenségig jól megszervezett intézményrendszer volt, a Von Scirach vezetése alatt álló Reichsjugendführung alatt a területi parancsnokságok, s az ez alatt álló vezetőségek teljesen hierarchikusan épültek fel, így egyértelműsődött a HJ militáns volta, amit egy ideig nem akartak felfedni érthető okokból a közvélemény előtt.A HJ legkisebb egységei,mint a Jungvolknál, a Kameradschaftok voltak, melyeket 15-15 fiú alkotott, hamarosan létrejött a Jungmadel is, a lányok részére. A bajtársi szellemiséget módfelett növelte még a vezetők mesteri képtzettségéből fakadó, jó propaganda erővel bíró, a gyerekeket is izgalomba hozó,aprólékosan kidolgozott ünnepségek megrendezése. Például 1936. április 20-án tartott ünnepséget Kelet-Poroszországban lévő mariemburgi Ordensburgban jelölték ki, ez egyrészt felidéztette a Német Lovagrend XIV-XV.századi hangulatát, másfelől mivel itt fogadtak hűséget a lovagok akkoriban a rend nagymesterének(Ordenmeister), hozzájuk hasonlíthatták magukat a Pimpfek és a Hitlerjungék, ez elementáris hatással volt rájuk, s büszkén fogadtak örök hűséget szeretett Vezérüknek. Ezután, a katonai-bajtársi hangulat fokozása végett-s egyben a jó hangulaton alapuló vidám ünnep folytatását- harsonaszó,dobpergés,fúvószenekar játszotta az egyik leghíresebb,és legközkedveltebb nótát,a Vorwärts,vorwärts, schmettern die hellen Fanfaren-t. Mivel a Hitlerjugend,az előbb említett ünnepség után,már tisztán militánssá vált,ezért egyre többet voltak együtt a bajtársak,a családi tűzhely szentségétől távol, így a „katonák” igazi erővé tudtak kovácsolódni pont ebből kifolyólag.
Vissza az elejére Go down
Dexantreal
Admin



Hozzászólások száma : 159
Join date : 2011. Sep. 18.

Waffen SS tudnivalók Empty
TémanyitásTárgy: Re: Waffen SS tudnivalók   Waffen SS tudnivalók EmptyVas. Szept. 18, 2011 9:28 am

IV. A legreprezentatívabb SS-hadosztály

IV./1. Bevezető

A Waffen-SS 38 hadosztály közül megoszlanak a viták azt illetően melyik is volt a legnagyobb hadosztály, hogy a kérdést még grandiózusabbá tegyük, egyúttal melyik volt a világháború legelitebb egysége, az abszolút első mindenek előtt s felett.
Ha a lovagkeresztek száma a döntő, akkor a 2.SS-Das Reich hadosztály az első,h a a nemessiesség, vitézség,és közkedveltség, akkor vitathatatlanul az elit 1.SS-Leibstandarte SS-Adolf Hitler, bár sokak szerint az 5.SS-Wiking volt a háború legerősebb alakulata.
Én nem a felsoroltak közül valamelyiket választom ki hosszabb részletezésre,hanem azt a hadosztályt, amely két fronton harcolta végig a második világháborút ,azt amelyiknek komplexitásához semelyik nem nőhetett fel, mindközül a legkitartóbbat s legmegbízhatóbbat: a 3.SS-Totenkopfot.
IV./2.A Totenkopf megalakulása:

A Totenkopf egyetlen embernek a víziójának gyümölcse, aki megalakította, megszervezte és vezette 1943-ban bekövetkezett haláláig. Ez a férfi Theodor Eicke SS-Obergruppenführer volt.

Theodor Eicke egységéből kerültek ki a koncentrációs táborok rendszerét felügyelő tisztek, altisztek és katonák, illetve a harmadik SS-hadosztályt is az ő „fiai” alkották.
IV./3:A Totenkopf szellemisége:

Le kell szögeznünk előre,hogy a Totenkopf már megalakulásakor más volt, mint az összes többi alakulat: ”Soldaten,wie die anderen auch”-nak nem egészen nevezhetők, köszönhető mindez parancsnokuk személyiségének,és természetesen a Fegyveres Védőosztag tradícióinak, motivációjának,és ideológiájának.
A koncentrációs táborok körüli munkálatokkal foglalkozó egységet SS-Totenkopfverbändenek nevezték, vagyis halálfejes köteléknek. Ez egy kimagaslóan fegyelmezett egyesület volt, ami az
oktatásnak, és a drákói kiképzés eredménye volt. Ez a félkatonai szervezet fanatikusan hűséges volt Eickehez,a z engedelmesség megtestesítői voltak.
A Totenkopf tagjai mindahányan méltán büszkék lehettek magukra, hisz ahhoz már,hogy bekerüljenek az SS bizonyos faji,jellembeli, politikai és fizikai követeléseknek kellett megfeleniük, s egy kisebb intellligenciateszt is várt reájuk, s ha valaki bekerülhetett a Totenkopfba az már az elit elitjének érezhette magát.
A délceg járású katonák között mi sem természetesebb a jó hangulat kialakulása,hisz egyrészt boldogok lehettek,hogy ott lehetnek, másrészt kihívást jelentett nekik, hogy magukhoz hasonló –szinte-tökéletes emberek között élhettek. Mint napjaink nemzetiszocialista mozgalmait őkek is e szavak fejezték ki a legszemléletesebben:REND,ERŐ,BECSÜLET Mindez megint visszavezethető Eickere, aki nagyon szigorúan,d e mindezek ellenére tudatosan, és igzságosan vezette alakulatát, aki a legkisebb kilengésekért is kizárta a hadosztályból embereit, legyen az a legkisebb fegyelemszegés is akár.
IV./4: Összegzés

A Waffen-SS egy bajtársi szellemiségű elitosztag volt a háború előtt, alatt, egészen az utolsó utáni puskalövésig. Szigorúan hierarchikus felépítésű katonai alakulat volt, de a reguláris hadsereg intézményétől megannyi dologban elütött. Mindezek ellenére, vagy pont ebből kifolyólag a német Gleichstellung gondolat valóban egységé kovácsolta őket, s így létrejöhetett egy minden egyéni individualista beállítottságtól mentes elitalakulat, amely a háborúban a harcoló Németország legmegbízhatóbb katonai egységévé nőhette ki magát.
Vissza az elejére Go down
Dexantreal
Admin



Hozzászólások száma : 159
Join date : 2011. Sep. 18.

Waffen SS tudnivalók Empty
TémanyitásTárgy: Re: Waffen SS tudnivalók   Waffen SS tudnivalók EmptyVas. Szept. 18, 2011 9:28 am

A Waffen SS szerkezeti felépítése



Hauptamt Persönlicher Stab RFSS

A birodalmi SS-vezető személyes vezérkara.



SS-Rasse- und Siedlungshauptamt (RuSHA)

Faji és Letelepítési Főosztály



SS-Hauptamt (SS HA)

SS Főosztály. Itt intézték az AllgemeineSS -be a verbuválást, de intéztek itt WaffenSS adminisztrációs munlkákat is.



Stabshauptamt Reichskommissar für die Festigung deutschen Volkstums (RKFDV)

A Birodalmi Megbízott Főhivatala a Németség Erősítéséért



SS-Hauptamt Volksdeutsche Mittelstelle (VOMI)

1937 február 1-jén hozták létre. A népi németek, vagyis a Birodalom határain kívül élők központja lett. Jelentős tevékenységgel bírt a német külpolitikában.



SS-Hauptamt Dienststelle "Heissmeyer"

Az SS tagok családjainak politikai nevelésével foglalkozott.



SS-Personalhauptamt

Személyzeti osztály.



SS-Hauptamt Ordnungspolizei (OrPo)

A rendes rendőrséget felügyelő főosztály.



Führungshauptamt (FHA)

Vezetési Főhivatal. A WaffenSS vezérkara, itt végezték a WaffenSS adminisztrációs tevélkenységeinek a legjavát.



SS-Wirtschafts- und Verwaltungshauptamt (WVHA)

Az SS adminisztratív és gazdasági ügyeivel foglalkozó osztály.



SS-Hauptamt Gericht

Az SS bírósági Főhivatala. Az SS és a rendőrség bíróságait felügyelte.



Reichssicherheitshauptamt (RSHA)

Birodalmi Biztonsági Főhivatala
Vissza az elejére Go down
Dexantreal
Admin



Hozzászólások száma : 159
Join date : 2011. Sep. 18.

Waffen SS tudnivalók Empty
TémanyitásTárgy: Re: Waffen SS tudnivalók   Waffen SS tudnivalók EmptyVas. Szept. 18, 2011 9:28 am

A Waffen SS katonai felépítése




Hadseregcsoport

A II. világháború alatt a WaffenSS legnagyobb szárazföldi alakulata. Parancsnoka egy rangidős SS-Obergruppenführer, vagy pedig egy SS-Oberstgruppenführer lehetett.

Hadtest
A felépítés következő szintje. Legalább kettő hadosztályból kellet állnia. Parancsnoka egy SS-Gruppenführer, vagy egy SS-Obergruppenführer lehetett.

Hadosztály

Szerkezetébe tartozott: a hadosztálytörzs, a egy páncélosezred, két páncélgránátos ezred, egy tüzérezred, egy felderítő zászlóalj, egy műszaki zászlóalj, egy légvédelmi zászlóalj, illetve egyéb kisebb egységek. Parancsnoka egy SS-Brigadeführer vagy egy SS-Gruppenführer lehetett.

Ezred

Az ezred elnevezést a típusa határozta meg. Egy páncélgránátos ezred tartalmazta az ezredtörzset, három tüzérségi zászlóaljat, egy nehézfegyveres szakaszt, egy légvédelmi szakaszt, egy felderítő szakaszt és egy hadmérnöki osztályt. Parancsnoka egy SS-Standartenführer vagy egy SS-Oberführer lehetett.

Zászlóalj

Egy átlagos zászlóalj 4 századból állt. Parancsnoka egy SS-Sturmbannführer vagy egy SS-Obersturmbannführer volt.

Század

Egy század több szakaszból tevődött össze. Parancsnoka egy SS-Obersturmführer vagy egy SS-Haupsturmführer volt.

Szakasz

Egy szakaszon belül számos raj létezett, melyeket egy SS-Unterscharführer, vagy egy SS-Scharführer vezetett. Parancsnoka álltalában egy SS-Untersturmführer, vagy egy SS-Oberscharführer volt.
Vissza az elejére Go down
Dexantreal
Admin



Hozzászólások száma : 159
Join date : 2011. Sep. 18.

Waffen SS tudnivalók Empty
TémanyitásTárgy: Re: Waffen SS tudnivalók   Waffen SS tudnivalók EmptyVas. Szept. 18, 2011 9:29 am

Az SS parancsnokai


1.SS-Pz.Div. "Leibstandarte Adolf Hitler"
Parancsnokok:"Sepp" Dietrich, Theodor Wisch, Wilhelm Mohnke, Otto Kumm

2.SS-Pz.Div. "Das Reich"
Parancsnokok: Paul Hausser, Wilhelm Bittrich, Matthias Kleinheisterkamp, Georg Keppler, Herbert-Ernst Vahl, Kurt Brasack, Walter Krüger, Heinz Lammerding, Christian Tyschen, Otto Baum, Heinz Lammerding, Karl Kreutz, Werner Ostendorff, Rudolf Lehmann, Karl Kreutz


3.SS-Pz.Div. "Totenkopf"
Parancsnokok: Theodor Eicke, Matthias Kleinheisterkamp, Georg Keppler, Theodor Eicke, Hermann Priess, Heinz Lammerding, Max Simon, Hermann Priess, Hellmuth Becker

4.SS-Pol.Pz.Gren.Div.
Parancsnokok: Konrad Hitschler, Karl Pfeffer-Wildenbruch, Arthur Mülverstedt, Walter Krüger, Alfred Wünnenberg, Alfred Borchert, Alfred Wünnenberg, Alfred Borchert, Fritz Schmedes, Alfred Wünnenberg, Fritz Schmedes, Otto Binge, Fritz Freitag, Friedrich-Wilhelm Bock, Karl Schümers, Herbert Ernst Vahl, Karl Schümers, Helmut Dörner, Fritz Schmedes, Walter Harzer, Fritz Göhler, Walter Harzer.


5.SS-Pz.Div. "Wiking"
Parancsnokok: Felix Steiner, Herbert Otto Gille, Dr. Eduard Deisenhofer, Johannes Mühlenkamp, Karl Ullrich

6.SS-Geb.Div. "Nord"
Parancsnokok: Richard Herrmann, Karl-Maria Demelhuber, Matthias Kleinheisterkamp, Hans Scheider, Matthias Kleinheisterkamp, Lothar Debes, Friedrich-Wilhelm Krüger, Gustav Lombard, Karl-Heinrich Brenner, Franz Schreiber.

7.SS-Freiw.Geb.Div. "Prinz Eugen"
Parancsnokok: Arthur Phleps, Carl Reichsritter von Oberkamp, Otto Kumm, August Schmidhuber

8.SS-Kav.Div. "Florian Geyer"
Parancsnokok: Gustav Lombard, Hermann Fegelein, Wilhelm Bittrich, Fritz Freitag, Gustav Lombard, Hermann Fegelein, Bruno Streckenbach, Hermann Fegelein, Bruno Streckenbach, Gustav Lombard, Joachim Rumohr

9.SS-Pz.Div. "Hohenstaufen"
Parancsnokok: Wilhelm Bittrich, Thomas Müller, Sylvester Stadler, Friedrich-Wilhelm Bock, Walter Harzer, Sylvester Stadler

10.SS-Pz.Div. "Frundsberg" Parancsnokok: Michaël Lippert, Lothar Debes, Karl Fischer von Treuenfeld, Heinz Harmel, Franz Röstel

11.SS-Freiw.Pz.Gren.Div. "Nordland"
Parancsnokok: Franz Augsberger, Fritz von Scholz, Joachim Ziegler, Gustav Krukenberg

12. SS-Pz.Div. "Hitler Jugend"
Parancsnokok: Fritz Witt, Kurt Meyer, Hubert Meyer, Fritz Kraemer, Hugo Kraas

13.Waffen-Geb.Div. der SS "Handschar" (kroatische Nr. 1)
Parancsnokok: Herbert von Obwurzer, Karl Gustav Sauberzweig, Desiderius Hampel

14.Waffen-Gr.Div. der SS (galizische. Nr. 1 auch ukrainische Nr. 1)
Parancsnokok: Walter Schimana, Fritz Freitag, Sylvester Stadler, Nikolaus Heilmann, Fritz Freitag, Pavlo Schandruk

15.Waffen-Gr.Div. der SS (lettische Nr. 1)
Parancsnokok: Peter Hansen, Carl Graf von Pückler-Burghaus, Nikolaus Heilmann, Herbert von Obwurzer, Dr. Eduard Deisenhofer, Adolf Ax, Karl Burk

16.SS-Pz.Gren.Div. "Reichsführer SS"
Parancsnokok: Max Simon, Otto Baum

17.SS-Pz.Gren.Div. "Götz von Berlichingen"
Parancsnokok: Werner Ostendorff, Fritz Klingenberg, Werner Ostendorff, Otto Binge, Otto Baum, Otto Binge, Dr. Eduard Deisenhofer, Thomas Müller, Gustav Mertsch, Werner Ostendorff, Hans Linger, Gerhard Lindner, Fritz Klingenberg, Jakob Fick, Georg Bochmann

18.SS-Freiw.Pz.Gren.Div. "Horst Wessel"
Parancsnokok: August-Wilhelm Trabandt, Josef Fitzthum, Georg Bochmann, Heinrich Petersen

19.Waffen-Gr.Div. der SS (lettische Nr. 2)
Parancsnokok: Hinrich Schuldt, Friedrich-Wilhelm Bock, Bruno Streckenbach

20.Waffen-Gr.Div. der SS (estnische Nr. 1)
Parancsnokok: Franz Augsberger, Alfons Rebane, Berthold Maack

21.Waffen-Geb.Div. der SS "Skanderbeg" (albanische Nr. 1)
Parancsnokok: August Schmidhuber

22.SS-Freiw.Kav.Div. "Maria Theresa"
Parancsnokok: August Zehender

23.SS-Freiw. Pz.Gren. Div. "Nederland" (niederlandische Nr. 1)
Parancsnokok: Jürgen Wagner

24.Waffen-Geb.Karstjäger Div. der SS
Parancsnokok: Karl Marx, Werner Hahn, Adolf Wagner

25.Waffen-Gr.Div. der SS "Hunyadi" (ungarische Nr. 1)
Parancsnokok: Thomas Müller, Josef Grassy

26. Waffen-Gr. Div. SS "Hungaria" (ungarische Nr. 2)
Parancsnokok: Rolf Tiemann, Zoltan Pisky, Laszlo Deak, Berthold Maack, Josef Grassy

27.SS-Freiw. Gr. Div. "Langemarck" (flämische Nr. 1)
Parancsnokok: Conrad Schellong, Thomas Müller.

28.SS-Freiw.Gr. Div. "Wallonien"
Parancsnokok: Leon Degrelle

29.Waffen-Gr.Div. der SS (russische Nr. 1)
Parancsnokok: Bronislav Kaminski, Christoph Diem

30.Waffen-Gr.Div. der SS (weissruthenische Nr. 1; auch russische Nr. 2)
Parancsnokok: Hans Siegling

31.SS-Freiw.Gr.Div.
Parancsnokok: Gustav Lombard, August-Wilhelm Trabandt

32.SS-Freiw.Gren.Div. "30. Januar"
Parancsnokok: Johannes Mühlenkamp, Joachim Richter, Adolf Ax, Hans Kempin

33.Waffen-Gren.Div. der SS "Charlemagne" (französische Nr. 1)
Parancsnokok: Edgard Puaud, Dr. Gustav Krukenberg, Walter Zimmermann

34.SS-Gren.Div. "Landstorm Nederland" (niederlandische Nr. 2)
Parancsnokok: Joachim Ziegler, Jürgen Wagner, Martin Kohlroser

35.SS-Polizei-Gren. Div.
Parancsnokok: Johannes Wirth, Rüdiger Pipkorn

36.Waffen-Gren. Div. der SS
Parancsnokok: Dr. Oskar Dirlewanger, Fritz Schmedes

37.SS-Freiw.Kav.Div. "Lützow"
Parancsnokok: Waldemar Fegelein, Karl Gesele

38.SS-Gren.Div. "Nibelungen"
Parancsnokok: Hans Kempin, Richard Schulze-Kossens, Heinz Lammerding, Karl Reichsritter von Oberkamp, Martin Stange
Vissza az elejére Go down
Dexantreal
Admin



Hozzászólások száma : 159
Join date : 2011. Sep. 18.

Waffen SS tudnivalók Empty
TémanyitásTárgy: Re: Waffen SS tudnivalók   Waffen SS tudnivalók EmptyVas. Szept. 18, 2011 9:29 am

Az SS szolgálati rangjai



SS-Oberstgruppenführer ------------------ Vezérezredes

SS-Obergruppenführer -------------------- Tábornok, Tábornagy

SS-Gruppenführer ------------------------ Altábornagy

SS-Brigadeführer ------------------------- Vezérőrnagy

SS-Oberführer --------------------------- rangidős Ezredes

SS-Standartenführer --------------------- Ezredes

SS-Obersturmbannführer ----------------- Alezredes

SS-Sturmbannführer --------------------- Őrnagy

SS-Hauptsturmführer -------------------- Százados

SS-Obersturmführer --------------------- Főhadnagy

SS-Untersturmführer -------------------- Hadnagy

SS-Sturmscharführer -------------------- Főtörzsőrmester

SS-Standartenoberjunker ---------------- Tisztjelölt

SS-Hauptscharführer -------------------- Tiszthelyettes

SS-Oberscharführer --------------------- Törzsőrmester

SS-Standartenjunker -------------------- Tisztjelölt Őrmester

SS-Scharführer ------------------------- Őrmester

SS-Junker ------------------------------ Tisztjelölt Szakaszvezető

SS-Stabsscharführer -------------------- Tiszthelyettes Szakaszvezető

SS-Unterscharführer -------------------- Szakaszvezető

SS-Rottenführer ------------------------ Tizedes

SS-Sturmmann ------------------------- Őrvezető

SS-Unterführeranwarter ---------------- Tiszthelyettesi rangra jelölt katona

SS-Oberschütze ----------------------- Rangidős közkatona

SS-Schütze --------------------------- Közkatona
Vissza az elejére Go down
Dexantreal
Admin



Hozzászólások száma : 159
Join date : 2011. Sep. 18.

Waffen SS tudnivalók Empty
TémanyitásTárgy: Re: Waffen SS tudnivalók   Waffen SS tudnivalók EmptyVas. Szept. 18, 2011 9:30 am

Alakalulatai

1940-ben a Waffen-SS megalakulásával az SS szervezete kettévált: az általános: "Allgemeine-SS"-re és a katonai: "Waffen-SS"-re. 1944-ig 12 hivatal irányította az SS-t.

Az Allgemeine-SS volt a nem-hadszíntéri ága az SS-nek. Rájuk többnyire mint tartalékosokra tekintettek, gyakran az SS más szervezetében teljesítettek szolgálatot.
A Waffen-SS volt a harctéri feladatokat ellátó alakulat. Ennek 3 csoportja:
Verfügungstruppe - vagyis bevetési alakulat, mely 39 divízióban a Wehrmacht-ot támogatta a háborúban.
Leibstandarte – Adolf Hitler személyes testőrsége
SS-Totenkopfverbände (halálfejes társaság) volt a koncentrációs táborok felügyelete és őrsége.
A Reiter-SS volt az SS lovassági alakulata, mely az SS felsőbbrendűségét, méltóságát volt hivatott megjeleníteni.
A Germanic-SS volt hivatott az árja szemlélet terjesztését elősegíteni.
Az Auxiliary-SS 1945-ben alakult, utolsó erőfeszítésként a koncentrációs táborok működtetéséhez.
Einsatzgruppen – Halálosztagok. A Sicherheitspolizei, majd később az RSHA felügyelete alá tartoztak.
Ordnungspolizei a rendőrséget is az SS felügyelete alá vonták 1938-tól.
Sanitätsstaffel az SS egészségügyi egysége.
SS-Helferinnenkorps volt a női önkéntesek alakulata.
Az Ahnenerbe SS tudományos munkacsoport volt, amely az árja elméletet igyekezett alátámasztani.
Vissza az elejére Go down
Ajánlott tartalom





Waffen SS tudnivalók Empty
TémanyitásTárgy: Re: Waffen SS tudnivalók   Waffen SS tudnivalók Empty

Vissza az elejére Go down
 
Waffen SS tudnivalók
Vissza az elejére 
1 / 1 oldal

Engedélyek ebben a fórumban:Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
World War 2 :: Eszközök, Segédletek, Leírások :: Egyéb leírások-
Ugrás: